Konut Tadilatı

Ev tadilatı yeni alınan evlerde ya da uzun süre içerisinde oturulan konutlarda yeni bir hayata başlamak için yapılan tadilattır. Bu kimi zaman oldukça uzun kimi zamanda çok kısa sürmektedir. Tamamen yapılacak yenilemeye göre değişen konut tadilatı süreleri kullanılacak malzemelerin kolay temin edilip edilmemesi gibi pe çok dış etmene bağlı olarak da değişmektedir.

 

 Konut tadilatı sırasında kimi zaman yüzeysel bir çalışma iş görürken kimi durumda tesisattan dekora kadar uzanan oldukça derinlemesine bir tadilat gerekmektedir. Bu sebeple tadilat yapılmadan önce detaylı bir plan çıkartılmalı ve ona göre hareket edilmelidir.

 

 Kimi zaman içinde oturmak için yapılan konut tadilatı kimi zamanda evi kiraya verirken ya da satış sırasında değerini arttırmak için yapılmaktadır. Tadilatın fiyatı herhangi bir kesinlik içermemekle birlikte yapılan tadilatın türüne kullanılan malzemelere, evin büyüklüğü gibi pek çok etkene bağlı olarak değişmektedir.

 

 Konut Tadilatı Neleri Kapsar ve Ne Kadar Sürer?

 

 Konut tadilatı sırasında önemli olan bir başka husus; konusunda uzman ve doğru ustalarla çalışmaktır. Böylelikle aldığınız hizmet daha kısa sürede sonlanacaktır. Konut tadilatı, yerlerin değişiminden, tesisata çatının onarılmasından mutfak dolaplarının yenilenmesine kadar pek çok şeyi kapsamakla beraber bu durum tamamen kullanıcının talebine bağlı olmaktadır.

 

 Tadilat sırasında özel kullanıcı istekleri ve ev sahibinin özel tasarım olarak istediği tadilatlar olabilir. Bunların önceden belirlenmesi ve kabataslak bir maliyet hesabının hazırlanması oldukça önemlidir. Ev tadilatının süresi tadilat göre farklılık gösterebilir ancak evin eşyalı eşyasız olması da bu süreci önemli ölçüde etkilemektedir. Eşyasız evlerde tadilat daha kolay sürmektedir. Ancak eşyalı evlerde oda oda bir tadilat gerçekleşeceğinden aynı anda farklı ustalar çalışamayacak bu da konur tadilatı süresini uzatacak demektir.

 

 Konut Tadilatı Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir

 

 Konut tadilatı yapılırken tesisatlar da yenilenmeli ve kullanıcının bunlardan en üst düzeyde verim alması sağlanmalıdır. Eski haliyle az olan priz sayıları arttırılmalı, ışık sistemlerine kullanıcı talebi doğrultusuna yenilik getirilmelidir. Banyo ve mutfaklar ıslak zemin alanlarıdır ve buralarda kullanılan zemin uygulamaları kaymaz ve sağlık için tehlike oluşturmaz nicelikte olmalıdır.

 

 Ahşap evler için tavanlama işlemi yapılabileceği gibi betonarme evler içinde tavanlar alçı kaplama ile yenilenebilmektedir. Bunun yanı sıra çatı ile yaşanan herhangi sorunlar için de çatının yenilenmesi gerekebilmektedir. Tüm bu detaylar kullanıcıdan alınan bilgiler doğrultusunda planlı şekilde hazırlanmalı ve tadilat sırasında ona göre hareketli gidilmelidir.

 

 Konut Tadilatı Nasıl İlerler?

 

 Konut tadilatı sırasında yapılan tüm işlemler kullanıcı talepleri doğrultusunda gerçekleşmektedir. Konut tadilatı ile evinizdeki tüm alanları yeniden yaratabileceğiniz gibi sadece belirli odaları da elden geçirebilirsiniz. Konut tadilatı sırasında zeminler zarar görmemişse zemini korumak amacıyla örtüler serilir.

 

 Duvar boyama sırasında, dökülen kabaran yerler kazınır ve gerekli durumlarda alçı uygulaması yapıldıktan sonra boyama işlemi gerçekleştirilir. Yapılan tüm konut tadilatı işlemlerinin fiyatı tadilat yapılan alanın büyüklüğü, neleri kapsadığı, ne kadar iş gücü kullanıldığı gibi kıstaslar başta olmak üzere pek çok faktöre bağlı değişiklik göstermektedir.

 

 

Konut Tadilatı